27.03.2025 toimus MPEÕK sinodi istung 

27. märtsil 2025 toimus Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku sinodi istung, kus päevakorra põhipunktiks oli arutelu kahe 26. märtsil Riigikogus menetletud seaduseelnõu üle: teise lugemise läbinud kirikute ja koguduste seaduse muudatused ning kolmandal lugemisel valimisõiguse piiramiseks vastu võetud Eesti põhiseaduse muudatused, mis üheskoos mõjutavad oluliselt Kiriku tegevust.

Sinodi liikmetele teeb erilist muret asjaolu, et kehtiva kirikute ja koguduste seaduse kohaselt ei tohi vaimulik olla isik, kellel pole kohalikel valimistel valimisõigust. Seoses vastuvõetud muudatustega Eesti põhiseaduses, mis kaotavad valimisõiguse kolmandate riikide, s.h. Venemaa, Valgevene, Ukraina jt kodanikele, võib teatud osa MPEÕK vaimulikkonnast kaotada õiguse olla vaimulikud.

Sinod leiab, et seadusega määratud seos valimisõiguse ja vaimuliku teenistuse vahel loob põhjendamatud piirangud usuvabadusele ja sisuliselt kehtestab keelu vaimuliku tee valimiseks inimesele, kes kõigi muude omaduste poolest sellele tööle sobiks.

“Oleme sügavalt mures, et vastuvõetud seadusemuudatused võivad viia tõsise kriisini Eesti õigeusklike usuelus. Meid tahetakse kanoonilisest sidemest meie Kirikuga ilma jätta, osa meie vaimulikest võib kaotada õiguse oma kogudustes jumalateenistusi pidada ja mõlema seaduse vastuvõtmine ohustab tegelikult meie Kiriku edasist olemasolu. Iga kogudus – need on reaalsed inimesed, meie Kiriku liikmed, kes võivad jääda ilma vaimsest toetusest ja võimalusest palvetada oma kirikutes,” kommenteeris olukorda piiskop Daniel.

Kuna kõik märgid viitavad, et 9. aprillil 2025 võetakse kolmandal lugemisel vastu ka kirikute ja koguduste seaduse muudatused, väljendab Sinod muret ja kavatseb otsida võimalusi probleemi lahendamiseks.Lisaks arutleti Sinodi istungil Tartu Maakohtu määrust, millega on lubatud kasutada Kiriku uue nimena Eesti Kristlik Õigeusu Kirik. MPEÕK Täiskogu 10.01.2025 sessioonil vastu võetud otsuse alusel peab Sinod määrama, milline peaks olema uue nimetuse venekeelne tõlge. Seoses sellega kinnitati eilsel Sinodi istungil Kiriku venekeelse nimetusena: Эстонская Православная Христианская Церковь. Nii eesti- kui ka venekeelset nimetust saab ametlikes dokumentides kasutada pärast vastavate muudatuste tegemist registris.