EKÕK esindajate palverännak Pühale Maale

Ajavahemikul 30.04.-4.05.2025 sooritasid Eesti Kristliku Õigeusu Kiriku esindajad palverännaku Pühale Maale.

Palverännak algas Jeruusalemmast, kus toimusid kõige olulisemad sündmused inimkonna päästmise loos – kohtumõistmine meie Issanda Jeesuse Kristuse üle, Kristuse ristitee Kolgatale ja Tema auline ülestõusmine. Jeruusalemmas sündis Kirik, siit läksid apostlid evangeeliumi kuulutamiseks laiali üle kogu maailma, siin on valatud Kristuse pärast kannatanud esimeste märtrite verd.

Kuna teise Kiriku kanoonilisel territooriumil teenimiseks on vaja kohaliku piiskopi õnnistust, kohtus meie Kiriku delegatsioon eesotsas Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Eugeniga Jeruusalemma ja kogu Palestiina patriarh Theophilus III-ga, kes on Jeruusalemma Õigeusu Kiriku pea. Jeruusalemma Kiriku kanooniline territoorium hõlmab Iisraeli, Palestiina autonoomiat, Jordaaniat, Siinai mäe püha kloostrit Egiptuses ja Katari. Kohtumisel rääkis patriarh Jeruusalemma Kiriku ees seisvatest raskustest: kristlaste lahkumisest riigist, Kiriku varaga seotud probleemidest jne. Kuid Tema Õndsus rõhutas mitu korda, et Kirik on alati jäänud paigale. Isegi siis, kui on tulnud ja läinud impeeriumid, sõdade ja sissetungide ajal. Tema sõna ja soov kõigile Eesti Kristliku Õigeusu Kiriku usklikele on: “ärge kartke!”. Vestluse käigus puudutati ka meie Kiriku praegust olukorda ning EKÕK esindajad selgitasid situatsiooni seoses 9. aprillil vastuvõetud seadusega, sest just eelneval päeval  (30. aprillil) tegi Jeruusalemma patriarhaat avalduse Riigikogu poolt vastuvõetud kirikute ja koguduste seaduse muudatuste kohta.

Pärast patriarh Theophiluse õnnistuse saamist jätkasid meie Kiriku esindajad palverännakut pühadesse paikadesse: külastati Naatsaretti, kus peaingel Gabriel teatas Pühimale Neitsi Mariale, et Temast saab Jumala Poja ema, ja kus Päästja elas oma maise elu esimesed 30 aastat; külastati Tiberiat, Kapernaumi ja Magdalat, Jordani vaga Gerassimose kloostrit, Taabori mäge – Issanda muutumise paika, samuti püha Maria Magdaleena kloostrit ja Issanda Taevaminemise kloostrit Õlimäel Jeruusalemmas. Kaks korda teenisid meie Kiriku esindajad kaasa jumalikul liturgial Püha Haua kirikus koos Capitoliase metropoliit Isychiose ja Gerassa ülempiiskop Theophanesega.

Palverännakut kokku võttes märkis Tartu piiskop Daniel: “Püha Maa on vaimne kodumaa kõigi kristlaste jaoks. Palverändurid sõidavad sinna, et kummardada Päästja maise elu ja ristisurmaga seotud pühasid paiku ning näha kristliku Kiriku sünnikohta. Ja kuigi tollest ajast on möödunud juba sadu aastaid, kuulutab Pühal Maal tänapäevani kõik rõõmusõnumit Kristusest. Lisaks võimalusele kummardada Püha Maa pühasid paiku oli meie jaoks kindlasti suureks rõõmuks kohtuda meie Kiriku eestseisja metropoliit Eugeniga ja palvetada koos temaga.”