MPEÕK saavutas kohtus võidu uue nime üle

Tartu Maakohus rahuldas 24.03.2025 määrusega Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku (MPEÕK) nimel esitatud vandeadvokaatide Steven-Hristo Evestuse ja Artur Knjazevi kaebuse, mis oli esitatud registriosakonna määrusele, millega registriosakond keeldus kandmast MPEÕK-i uut põhikirja registrisse ja registreerimast MPEÕK-i uue nimena Eesti Kristlik Õigeusu Kirik. Registripidaja pidas sellist nime eksitavaks, kuna see hõlmavat vääralt kõiki õigeusklikke Eestis. Rohkem ei ole registripidaja oma määruses MPEÕK-i kandeavalduses puudusi tuvastanud.

Kohtumääruse järgi on uus nimi seadusega kooskõlas, see pole kiriku tegevuse eesmärgi, ulatuse või õigusliku vormi poolest eksitav. Kohus pidas asjakohaseks ja arusaadavaks kaebuse esitaja selgitusi, et uus nimi tähistab kiriku tegevuse eesmärki ja ulatust korrektselt – tegemist on Eestis tegutseva kristliku õigeusu kirikuga. Kohtu hinnangul ei saa usuvabaduse tingimustes teha järeldusi, et mõni kirik saaks kõiki usklikke hõlmata. Kohtu seisukohad on lõplikud ja siduvad registriosakonnale, kes peab neid järgides MPEÕK-i kandeavaldust uuesti lahendama.

„Uue nime ja põhikirjaga rõhutab meie kirik enda isevalitsevat staatust. Viimase aasta jooksul oleme pidanud taluma vaenulikku suhtumist oma kanooniliste sidemete pärast Moskva Patriarhaadiga, millest algas ka meie kiriku nimetus. Uus nimi ja põhikiri peegeldab meie iseseisvust kiriklik-administratiivsetes, -majanduslikes, -valgustuslikes ning tsiviilvõimudega seotud asjaajamistes,“ selgitas piiskop Daniel.   

MPEÕK esitas 19.09.2024 registriosakonnale kandeavalduse põhikirja ja nime muutmiseks ning soovis uueks nimeks Eesti Õigeusu Kirik. Registriosakond andis kandeavalduse lahendamise kohtunikule, kes pidas nime Eesti Õigeusu Kirik eksitavaks ja lubamatuks, kuna see hõlmavat vääralt kõiki õigeusklikke Eestis. MPEÕK valis seejärel uueks nimeks Eesti Kristlik Õigeusu Kirik, kuid registriosakond pidas ka seda nime eksitavaks samadel põhjustel. MPEÕK-i esindajad vaidlustasid selle registriosakonna määruse ning kohtumäärus selles küsimuses on lõplik ja jõustunud.