Riigikogu otsustas võtta menetlusse MPEÕK liikmete kollektiivne pöördumine
Riigikogu juhatus teatas otsusest võtta menetlusse MPEÕK liikmete kollektiivne pöördumine “Peatada kirikute ja koguduste seaduse muutmise seaduse eelnõu menetlus ning kaasata seaduse muutmise vajalikkuse hindamiseks asjassepuutuvad isikud ja institutsioonid”.
2024. aasta detsembri alguses avaldati platvormil Rahvaalgatus.ee MPEÕK liikmete pöördumine Riigikogu poole ettepanekuga peatada kirikute ja koguduste seaduse (KiKoS) muutmise seaduse eelnõu menetlus ning kaasata seaduse muutmise vajalikkuse hindamiseks asjassepuutuvad isikud ja institutsioonid.
Riigikogule saab koostada ja esitada vähemalt 1000 allkirjaga pöördumise. MPEÕK liikmete pöördumisele koguti kuu jooksul üle 4000 toetusallkirja (nii digitaalselt kui ka paberkandjal).
Pöördumise algatajad rõhutasid, et kirikute ja koguduste seaduse uus redaktsioon ei puuduta tegelikult mitte ainult Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikut kui eraldi juriidilist isikut, vaid ka iga MPEÕK kogudust. Seaduse jõustumisel ähvardab MPEÕK juriidilisi isikuid tegevuse sundlõpetamine, kuna nõudmisi ei ole võimalik seadusega antud kahekuulise perioodi jooksul täita. Arvestades seda, et tegemist on ka kanoonilist õigust puudutavate piirangutega, siis ei pruugi riigi nõuded olla täidetavad meie Kirikust ja selle kogudustest mitteolenevatel põhjustel. Sundimine kanooniliselt õigusvastasele sidemete katkestamisele oma patriarhaadiga ja üleminekule teise patriarhaadi alla on sekkumine usuühingute sisemisse ellu.
Seega mõjutab seadus otseselt suurt osa MPEÕK koguduste liikmeid ja vaimulikke, kelle jumalateenistuslikku ja koguduslikku elu häirib võimatus koguneda jätkuvalt oma kirikutesse koos oma vaimulikega ja korraldada usuelu tavapärasel viisil.
Kollektiivse pöördumise tekstiga saab tutvuda siin.
20. jaanuaril 2025 teatas Riigikogu juhatus otsusest võtta menetlusse MPEÕK liikmete kollektiivne pöördumine “Peatada kirikute ja koguduste seaduse muutmise seaduse eelnõu menetlus ning kaasata seaduse muutmise vajalikkuse hindamiseks asjassepuutuvad isikud ja institutsioonid” ja edastada see menetlemiseks õiguskomisjonile.